ROMPREST PIERDE ȘI RÂMNICU VÂLCEA: TRIBUNALUL BUCUREȘTI APROBĂ SCHIMBAREA OPERATORULUI DE SALUBRIZARE

ROMPREST PIERDE ȘI RÂMNICU VÂLCEA: TRIBUNALUL BUCUREȘTI APROBĂ SCHIMBAREA OPERATORULUI DE SALUBRIZARE
Lovitură dură pentru Romprest Energy SRL: compania pierde contractul de salubrizare din Râmnicu Vâlcea, după ce Tribunalul București a respins cererea de suspendare a deciziei autorităților locale
Lovitură dură pentru Romprest Energy SRL: compania pierde contractul de salubrizare din Râmnicu Vâlcea, după ce Tribunalul București a respins cererea de suspendare a deciziei autorităților locale. Hotărârea, pronunțată luni, 23 iunie 2025, permite noii asocieri Environment Care Waste Management SRL – Bratner Environment SRL să preia oficial activitatea de curățenie în oraș.
Dosarul nr. 17760/3/2025, deschis de Romprest împotriva Municipiului Râmnicu Vâlcea, a vizat contestarea Ordinului nr. 174/4 aprilie 2025 – documentul care oficializează tranziția către noii operatori. Instanța a respins pe fond toate cererile Romprest, cu excepția unei excepții procedurale legate de capacitatea procesuală a Primăriei. În esență, acest aspect nu a influențat validitatea ordinului contestat, care rămâne în vigoare.
Pe lista pârâților s-au aflat autoritățile locale, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Salubrizare și noii operatori desemnați. Astfel, Environment Care, în calitate de lider al asocierii, are undă verde să intervină imediat în teren.
Decizia nu este definitivă – Romprest mai poate depune recurs în termen de cinci zile. Până atunci, însă, compania iese oficial din ecuația serviciilor de salubritate din Râmnicu Vâlcea, marcând o nouă înfrângere importantă într-o serie de litigii pierdute.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 07:57 - Carburanții s-au scumpit din nou: motorina premium trece de 10 lei pe litru în unele benzinării
- 21:34 - Liderul Cubei îl avertizează pe Trump: „Orice intervenție va fi întâmpinată cu o rezistență de nezdruncinat”
- 20:42 - UE lansează „EU Inc”: firme înființate în 48 de ore, pentru a opri exodul companiilor spre SUA
- 19:36 - Scene de groază într-o familie din Iași: un bărbat și-ar fi omorât fiul și ar fi vrut să scape de cadavru
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Vrancea și pe Google News











