Actualitate· 1 min citire

VRANCEA - Berzele îngrijite în Centrul de reabilitare și salvare a faunei sălbatice au ajuns în Polonia

berze-2-1024x683

berze-2-1024x683

Scris de Oancea Sebastian Publicat: 15 oct. 2022, 10:58

În luna aprilie, împreună cu Garda Națională de Mediu, am eliberat mai multe berze care au fost îngrijite peste iarnă în Centrul de reabilitare și salvare a faunei sălbatice ACDB. Ieri am primit un mesaj foarte fain de la Centrala Ornitologică Română: una din berzele noastre a fost văzută în Polonia, fiind recunoscută după inelul de monitorizare pe care i l-am pus când am eliberat-o. În activitatea noastră, încercăm să monitorizăm toate animalele eliberate! Fie că am pus zgărzi cu transmisie prin satelit la râși, crotalii la căprioare sau inele la păsări, bucuria noastră a fost mare de fiecare dată când un animal salvat de ACDB a fost regăsit în natură! (SURSA: ACDB)

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea de Vrancea și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate