Economie· 1 min citire

INDICELE ROBOR LA TREI LUNI A SCĂZUT LA 5,90% PE AN

INDICELE ROBOR LA TREI LUNI A SCĂZUT LA 5,90% PE AN

INDICELE ROBOR LA TREI LUNI A SCĂZUT LA 5,90% PE AN

Realitatea de Vrancea
Scris de Realitatea de Vrancea Publicat: 27 mar. 2025, 11:48

ROBOR la 12 luni a rămas la nivelul de 6,06%

Indicele ROBOR la şase luni, utilizat în calculul dobânzilor la creditele ipotecare în lei cu dobândă variabilă, a stagnat la 5,98% pe an, iar ROBOR la 12 luni a rămas la nivelul de 6,06%.

Indicele ROBOR la trei luni a scăzut, joi, la 5,90% pe an, de la 5,91% în ședința precedentă, potrivit datelor Băncii Naționale a României (BNR).

Indicele ROBOR la şase luni, utilizat în calculul dobânzilor la creditele ipotecare în lei cu dobândă variabilă, a stagnat la 5,98% pe an, iar ROBOR la 12 luni a rămas la nivelul de 6,06%.

În ceea ce priveşte indicele de referinţă pentru creditele consumatorilor (IRCC), acesta este de 5,66% pe an, fiind calculat ca medie aritmetică a ratelor de dobândă zilnice ale tranzacţiilor interbancare din trimestrul III 2024, în scădere faţă de cel din trimestrul anterior, de 5,99%.

În luna mai 2019 a intrat în vigoare OUG 19/2019 care modifică modul în care este calculată rata pentru creditele în lei cu dobânda variabilă.

Astfel, actul normativ a stabilit indicele de referinţă pentru creditele consumatorilor (IRCC), calculat trimestrial exclusiv pe baza tranzacţiilor interbancare.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea de Vrancea și pe Google News

Mai multe știri din Economie