TOATĂ LUMEA CUMPĂRĂ AUR. ÎN ULTIMUL TRIMESTRU A FOST ÎNREGISTRATĂ O CREȘTERE ISTORICĂ LA NIVEL MONDIAL

TOATĂ LUMEA CUMPĂRĂ AUR. ÎN ULTIMUL TRIMESTRU A FOST ÎNREGISTRATĂ O CREȘTERE ISTORICĂ LA NIVEL MONDIAL
Cererea mondială de aur a crescut
Cererea mondială de aur a crescut cu 3% în trimestrul al treilea, marcând cea mai mare cifră trimestrială înregistrată vreodată. Pe fondul unui val de incertitudine la nivel global, cererea de aur pentru investiții a explodat pur și simplu, a transmis Consiliul Mondial al Aurului.
Cererea de lingouri și monede de aur a crescut cu 17% în trimestrul al treilea, impulsionată de India și China, în timp ce intrările de aur în fondurile tranzacționate la bursă au urcat cu 134%, a precizat WGC.
Împreună, aceste categorii au compensat scăderea producției de bijuterii din aur, cea mai importantă categorie a cererii fizice.
Pe acest segment, cererea a scăzut cu 23%, deoarece prețurile ridicate au afectat achizițiile de bijuterii din aur ale cumpărătorilor din întreaga lume. scrie Bloomberg.
Băncile centrale, o altă sursă majoră a cererii de aur, și-au majorat achizițiile cu 10%. De la începutul anului acestea au cumpărat 634 de tone de aur, 'mai puțin decât vârfurile excepționale din ultimii trei ani, dar confortabil peste nivelurile de dinainte de 2022', au subliniat experții WGC.
Sursa: realitatea.net
Citește și:
- 16:57 - BNR cere explicații suplimentare după amenzile-record din dosarul ROBOR
- 07:40 - Factura Pfizer de 680 de milioane de euro, o presiune uriașă pe bugetul României. Plătim dobânzi de 81.000 de euro pe zi
- 13:03 - Cinci grei din UE propun schimbarea regulilor, după ce Viktor Orban le-a pus bețe în roate
- 09:29 - Analiză Daniel Udrescu - FIFO, profitul fals și taxa ascunsă pe stocuri
Urmărește știrile Realitatea de Vrancea și pe Google News


























